Petras Gintalas – medalio žmogus

Parašė:  2017-03-31

Kovo 23 dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko knygos „Petras Gintalas. Medalio žmogus“ pristatymas ir metalo plastikos parodos „Kūrybos fragmentai“ atidarymas.
Aurelija SERVIENĖ
P. Gintalas – dailininkas, poetas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius, Lietuvos dailininkų sąjungos, Tarptautinės medalių federacijos narys. Kuria medalius, reljefinę, skulptūrinę metalo plastiką. Jo pastangomis Telšių mieste per trisdešimt metų iš eilės vyksta Tarptautinės medalių kūrėjų stovyklos. Dailininko darbai puošia Vilniaus, Klaipėdos, Telšių interjerus ir eksterjerus, jų yra Lietuvos ir kitų šalių muziejuose. Parodose menininkas dalyvauja nuo 1972 m. Jo darbai eksponuojami Lietuvoje ir užsienyje. Yra laimėjęs medalių ir proginių monetų konkursus.
Apie knygą
Knygą „Petras Gintalas. Medalio žmogus“ išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla. Dailininkas – Martynas Gintalas. Menotyrininkė Jurgita Ludavičienė dailininko kūrybą skirsto į medalius praėjusiam laikui ir metalo plastiką: plokštuma prieš formą. Medaliai sukurti asmenims ir personažams, miestams ir asmeninei istorijai. Pagal tai ir sudaryta knyga. Joje apžvelgiama dailininko kūryba nuo pirmųjų darbų iki 2015 metų. Be metalo plastikos, knygoje skaitytojas ras ir dailininko poetines refleksijas.
P. Gintalo kūrinių, parodų katalogą, bibliografijos sąrašus sudarė istorikė Zita Dargaitė. Knygos redaktoriai – Artūras Judžentis ir Vytautas Stulpinas. Panaudotos žinomų fotomenininkų Algimanto Aleksandravičiaus, Antano Lukšėno, Mečislovo Šilinsko fotografijos.
Knygos pristatymas
Naująją knygą pristatė Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė. Ji apžvelgė medalininko biografiją, jo nuveiktus darbus.
„Knygos viršelyje – medis. Čia P. Gintalas įamžina save, tvirtai šaknimis įaugusį į Žemaičių žemę. Knygos turinys – visa medžiaga apie nuveiktus P. Gintalo darbus. Nuo 1975 m. jis pradeda kurti medalius, pirmąjį darbą skiria M. K. Čiurlioniui. Taip pat yra sukurta nemažai medalių Žemaitei, S. Nėriai, Maironiui, V. Krėvei ir kt. Bėgant metams, jo braižas keičiasi, kūryba išlaisvėja, sutvirtėja ranka, atsiranda profesionalizmas, noras pasakyti žymiai daugiau, formuojasi kitos medalių formos. XXI a. nelieka medaliuose griežtumo, visi jie skirtingi, stilius dar labiau keičiasi. Prasideda medalininkų stovyklos Telšiuose ir jos tebevyksta iki šiol. P. Gintalas pradeda kurti medalius miestams. Daug darbų paskiria asmeninei gyvenimo istorijai, juose jis kalba apie skaudžius išgyvenimus. Prasideda metalo plastika – gimsta kompozicijos pastatams. Darbuose ryškėja atminties tema. Kai prisiminimai įgauna prasmę, norisi juos įamžinti“, – pasakojo E. Spudytė.
P. Gintalas yra surengęs 12 personalinių parodų, dalyvavo 113-koje grupinių parodų Lietuvoje ir įvairiose pasaulio šalyse. Sukurta begalė medalių įvairiems projektams, kuriuose pelnytos aukštos prizinės vietos. P. Gintalas – katalogų sudarytojas, pranešimų autorius, Meno tarybos narys, profesorius, dėstytojas, ypač vertinamas savo studentų, kurie, nors ir baigę studijas, palaiko ryšį iki šiol.
Kad maketuodamas knygą pravertė viso savo gyvenimo puslapius, prisipažino ir savo tėvą sveikino sūnus Martynas Gintalas. Telšiškis poetas Vytautas Stulpinas dalijosi mintimis apie P. Gintalo kūrybą, skaitė eiles. Su naujos knygos gimimu medalininką sveikino Telšių r. savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, prelatas Juozas Šiurys, kolegos, draugai rašytojai, telšiškiai ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
Jauniai – finaliniame ketverte (0)

Baigėsi Lietuvos U18 vaikinų 2017–2018 m. diviziono krepšinio čempionatas. Telšių SRC jaunių U18 krepšinio komanda (treneris […]

2018-04-11
Koncertas (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar patenkinti mokinių maitinimu ugdymo įstaigose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt