Žmones piktina įžūliai didelis mokestis už „gyvatuką“

Parašė:  2009-09-04

Akivaizdu, bet neįtikėtina – tik tiek galėjome pasakyti „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojoms, kurios pateikė UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ joms išrašytas sąskaitas už karšto vandens pašildymą ir cirkuliaciją (liaudiškai kalbant, „gyvatuką“): pasirodo, kad už to paties mėnesio paslaugas skirtingų daugiabučių gyventojai moka visiškai kitokias pinigų sumas. Jos svyruoja nuo 14 iki 72 Lt per mėnesį! Kai gyventojos dėl tokio akivaizdaus skirtumo pabandė aiškintis UAB „Litesko“ filiale „Telšių šiluma“, joms esą buvo pasakyta: jeigu  daugiabutyje yra skolininkų, kaimynų skolos įskaičiuojamos į vadinamojo „gyvatuko“ mokestį visiems gyventojams bendrai.
Mokame už skolininkus
Susirūpinusios dėl tokio, manytume, plėšikavimo vidury baltos dienos, moterys sakė: „Norėtume pasidalyti iškilusiomis problemomis dėl šilumos tiekėjos UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ darbo. Mus piktina tai, kad ji apgaudinėja žmones – jau antras vasaros mėnuo, kaip Telšių gyventojai moka milžiniškas sumas už karšto vandens pašildymą ir cirkuliaciją. Vieni rajono gyventojai už vadinamąjį „gyvatuką“ moka po 13–17 Lt, kiti už tą pačią paslaugą pakloja po 50–70 Lt. Akivaizdu, kad skirtumas tikrai labai didelis. Belieka tik įsivaizduoti, kas mūsų laukia žiemą…“
Neapsikentusios dėl tokios neteisybės, telšiškės bandė skambinti į „Telšių šilumą“ ir teirautis, iš kur tokios sumos. Ten esą išgirdusios atsakymą: „Jūs mokate už namo skolininkus.“ Daugiau į kalbas niekas nesileidęs. „Galima prieiti prie išvados, kad UAB „Litesko“ uždirba dvigubus pinigus. Kur teisybė? Kodėl mes turime mokėti už kitų skolas?
Negi patys gyventojai turi sutikrinti visų namo vartotojų skaitiklius? Tai ką tuomet veikia bendrovė, koks jos darbas? Manytume, kad būtent jos darbuotojai privalo tikrinti skaitiklius ir ieškoti skolininkų, o ne užkrauti skolos naštą visiems gyventojams bendrai. Tikriausiai UAB „Litesko“ filialas „Telšių šiluma“ tikisi, kad niekuo nekalti gyventojai sumokės už visas esamas skolas ir dar kartą patys skolininkai atsiskaitys už savo įsiskolinimus – taip bendrovė uždirbs dvigubus pinigus!“ – monopolininkų klastą bandė atskleisti šilumos vartotojos.
Telšiškės įsitikinusios, kad „Litesko“ pelnosi iš vargšų, krizės sukaustytų žmonių, ir ragina gyventojus nebūti akliems, o susivienyti ir kovoti už save bei savo teises.
Mokesčio dydis priklauso nuo namo būklės
Telšiškių nuogąstavimus perdavėme UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ atsakingiems asmenims ir paprašėme pakomentuoti, dėl ko mūsų rajone esti tokie kainų už karšto vandens pašildymą ir cirkuliaciją („gyvatuką“) šuoliai.
Pasak UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ vadovo Alfredo Miltenio, cirkuliacijos mokesčio dydis visų pirma priklauso nuo daugiabučio namo būklės. Kuo seniau statytas namas, tuo senesnės ir jame veikiančios vidaus sistemos, vamzdynai. Telšiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, daugelis daugiabučių yra pastatyta dar iki 1992 metų.
Esą pagrindinė priežastis Telšiuose, kodėl švaistoma šilumos energija, o tuo pačiu auginamos sąskaitos už cirkuliacinę šilumą, yra pasenusios, išderintos daugiabučių namų vidaus karšto vandens tiekimo sistemos. „Jei gyventojus nuolat pasiekia nemažos sąskaitos už cirkuliacinę šilumą, tai ženklas, kad namų vidaus karšto vandens tiekimo sistemoms reikia vamzdynų rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto. Dėl priežiūros ir eksploatacijos tokių bėdų užkalkėjusiuose vamzdynuose neįmanoma išspręsti“, – teigė A. Miltenis.
Anot UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ vadovo, sąskaitas taip pat gali auginti pavienių atsijungimų išderintos namo karšto vandens tiekimo sistemos. Nuo karšto vandens tiekimo sistemos atsijungęs butas augina sąskaitas už cirkuliacinę šilumą kitiems kaimynams. Kiekvienas butas yra neatskiriama daugiabučio dalis, susijusi su ta pačia namo inžinerine sistema. Nuo karšto vandens tiekimo sistemos atsijungus vienam butui, bendras vamzdyno ilgis ir cirkuliuojančio karšto vandens kiekis jame praktiškai nesikeičia, tačiau mokančiųjų už cirkuliaciją sumažėja.
A. Miltenis taip pat pabrėžė, kad Telšiuose pasitaiko ir atvejų, jog vonios rankšluosčio džiovintuvai savavališkai pritaikomi vonios grindims šildyti. Tokie gyventojai vartoja kur kas daugiau energijos ir taip pat augina cirkuliacijos mokestį kaimynams. Mūsų neretai prašoma surasti tokius pažeidėjus, deja, neturime tam jokių teisių. Kontroliuoti nelegalius namų vidaus sistemų pertvarkymus yra įgaliota statybos inspekcija.
„Dalyje daugiabučių mokesčiai už cirkuliacinę šilumą nuolat kinta: vieną mėnesį būna mažesni, kitą – didesni, – komentavo UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ vadovas, – trumpalaikiai mokesčio svyravimai pasitaiko dėl žmogiškojo faktoriaus: kaimynams netiksliai deklaravus suvartoto karšto vandens kiekį. Pasitaiko ir atvejų, jog deklaruojamas gerokai didesnis nei realiai suvartotas karšto vandens kiekis ir taip dirbtinai sumažinamas to mėnesio mokestis už cirkuliacinę šilumą, o vėliau kelis mėnesius iš eilės iš viso nedeklaruojama, kada karštas vanduo yra vartojamas – tuomet mokestis už karšto vandens cirkuliaciją kyla.“ Norėdami išvengti mokesčio svyravimo, anot A. Miltenio, daugiabučio kaimynai turėtų tiksliai deklaruoti suvartoto karšto vandens kiekį ir tai visada daryti paskutinę mėnesio dieną. Esą vienintelis būdas tiksliai ir laiku deklaruoti vandenį išvengiant žmogiškojo faktoriaus, kuris visada yra, – name įrengti nuotolinę duomenų nuskaitymo sistemą pagal karšto vandens skaitiklius. Ši paskutinę mėnesio dieną tiksliai deklaruotų karšto vandens suvartojimą. Tada visi būtų tikri ir žinotų, kad kiekvienas name moka tiek, kiek suvartojo.
„Norėčiau priminti, kad karšto vandens cirkuliacija reikalinga tam, jog, atsukus karšto vandens čiaupą, iš jo tekėtų šiltas vanduo, – komentavo A. Miltenis. – Šis mokestis apskaičiuojamas iš bendro name suvartotos energijos kiekio, nustatyto įvadiniame namo skaitiklyje, atėmus šilumos kiekį karštam vandeniui paruošti, remiantis gyventojų deklaruotu karšto vandens suvartojimu. Likęs šilumos kiekis yra padalijamas iš name įrengtų vonios rankšluosčių džiovintuvų skaičiaus. Tokią skaičiavimo metodiką numato Lietuvoje galiojantys norminiai aktai. Visos sąskaitos mūsų aptarnaujamiems telšiškiams yra pateikiamos pagal šilumos energijos kiekį, kurį suvartojo daugiabutis namas pagal namo įvadinio skaitiklio rodmenis. Nė vienas centas sąskaitose nėra pateikiamas už nesuvartotą energiją.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar esate patenkinti Telšių rajono savivaldybės tarybos rinkimų rezultatais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt