Luokė istorijos tėkmėje

Parašė:  2015-12-01

„Žmogus, susidomėjęs istorija, atsigrįžta į saulėtekį, kur buvo jo pradžia, ir viliasi, kad praeities spinduliai nušvies nežinomybę, į kurią jis eina…“ – teigė britų istorikas E. H. Carras. Istorinės sąsajos su protėviais leidžia sužinoti, ką praeities kartos yra sukūrusios ir ką mums palikusios, bei įgalina suprasti žmogiškąją esybę laiko sraute, ir kad viskas, kas laukia ateityje, taps praeities tąsa. Istorijos paveldo pažinimas – savęs pažinimas.
Luokiškiai dėkingi likimui, kad bendruomenėje turi nuostabių, iškilių žmonių. Tai – Luokės gimnazijos fizikos mokytoja Sofija Veitaitė-Gedminienė, prieš penkiasdešimt metų savo gyvenimo istoriją pradėjusi Luokėje, bei jos dukra Eglė Gedminaitė-Kučikienė, medikė, Regioninės Telšių ligoninės terapeutė-reabilitologė. Įaugusios Luokės žemėje, jos kruopščiai surinko laiko išbarstytą senąją šio krašto istoriją, iliustruotą gausybe nuotraukų. Remiantis šia faktine istorine medžiaga, išleistas žurnalas „Žemaičių žemė“ (Nr. 3), skirtas Luokei, jos žmonėms, gyvenusiems ir kūrusiems savo istoriją. Žurnale minimos Luokės istorijos svarbiausios datos, faktai, pateikti trumpi pasakojimai apie iškiliausius šio krašto žmones. Tikimės, kad gerbiama mokytoja S. Gedminienė su išmintingais pagalbininkais dar ryšis atraizgyti ne vieną istorijos mazgą apie Luokę, kad galop bus parengta monografija apie šį miestelį.
Luokiškiai, kam rūpėjo mūsų protėvių šaknys, kas norėjo iš pirmų lūpų išgirsti netikėčiausių istorinių faktų apie Luokės miestelio gyvastį per amžių kaitas, gausiai susirinko į istorinę konferenciją „Senosios Luokės istorijos“, kurioje labai įdomios medžiagos pateikė kompetentingi pranešėjai: garsiojo Pašatrijos Kirlių dvaro dvarininkas Matas Kirlys, architektas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas, Luokės vidurinės mokyklos fizikos mokytoja, dviejų knygų bendraautorė, surinkusi senosios Luokės istoriją, Sofija Veitaitė-Gedminienė, Luokės Visų šventųjų parapijos bažnyčios kunigas klebonas Virginijus Palionis, provizorius-vaistininkas Kęstutis Beržinis, Luokės gimnazijos mokytoja Dalia Soltanienė, Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, valstybinis veterinarijos inspektorius Zigmas Nevardauskas. Kalbėjusieji išmintingai ir be galo įdomiai perteikė anų luokiškių gyvensenos ypatumus ekonomikos, kultūros, medicinos, socialinio, dvasinio bei dieviškojo gyvenimo srityse ir jų sąsajas su šiandiena.
Kviečiame luokiškius, nepabuvojusius konferencijoje, dar kartą grįžti į savo pradžią, kur galite susipažinti su fotografijų paroda „Luokės istorijos akimirkos“, įsigyti žurnalą „Žemaičių žemė“ bei padėti identifikuoti nuotraukose užfiksuotus praeities epochų faktus ir žmones, įgalinančius paaiškinti ir suprasti prosenelių gyvenimo vyksmą, kad laikas ne skirtų, bet jungtų kartas, kad išsaugotos tradicijos kiekvienoje dabartyje kaskart kitaip taptų žmonių amžininkais.
Pabaigoje noriu pacituoti žymaus anglų rašytojo Č. Dikenso, gyvenusio prieš 200 metų, ir šiandien gyvą išmintį: „Nėra prasmės prisiminti praeities, jei ji neturėtų įtakos dabarčiai.“
Marytė BELECKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. DANUTE parašė:

    Didziule pagarba buvusiai kolegei – mokytojai SoFIJAI GEDMINIENEI ir buvusiai mokinei – EGLEI KUCIKIENEI uz Luokes miestelio istorijos puoselejima!

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

AR kaupiate pensiją privačiuose pensijų fonduose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt