Kebli rajono finansinė situacija – gali tekti griebtis juodojo plano

Parašė:  2018-11-09

Jau rugsėjo mėnesį vykusiuose Telšių rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose pradėta kalbėti apie tai, jog beveik 1 mln. Eur nerenkamas šių metų biudžeto planas. Iš pradžių didelių nuogąstavimų ši žinia nesukėlė – iki metų pabaigos dar yra laiko. Tačiau lapkričio 1 d. duomenys parodė, jog situacija per keletą mėnesių nepakito, tad nerimas išaugo.
Apie tai, kokia finansinė situacija susiklostė rajone bei ko tikėtis, kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja Regina Radimoniene.
Antanas NEKRAŠIUS
„Rugsėjo mėnesį vykusiuose komitetuose Telšių rajono savivaldybės tarybos narius, Savivaldybės vadovus informavome, kad šių metų biudžetas nerenkamas beveik 1 mln. Eur, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja R. Radimonienė. – Lapkričio 1 d. situacija nėra pagerėjusi ir tapo pakankamai sudėtinga.“ Pasak R. Radimonienės, šiuo metu Savivaldybės neįvykdytas mokestinis pajamų surinkimo planas siekia 4 proc., t. y. per 900 tūkst. Eur. Esą tokia situacija susidarė, nes, kada buvo tvirtinamas 2018 m. šalies biudžetas, suplanuotas labai didelis pajamų augimas – 15,5 proc.
„Sunku pasakyti, kodėl šių metų pajamų augimas suplanuotas toks didelis, – kalbėjo Finansų skyriaus vedėja. – Atsižvelgiant į didėjusius atlyginimus, minimalią mėnesinę algą, bazinius koeficientus – pajamos didėjo tik 5 proc. O kur dar 10 proc.? Esmė ta, jog tas nesurinktas 1 mln. Eur – tai nesurinktos mokestinės pajamos, kurios daugiausia renkamos iš Gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Mes būtent šio mokesčio ir nerenkame. Visus kitus smulkesnius – turto mokesčius, rinkliavas ir t. t. – šiemet surinksime kiek planuota. Tačiau jie sudaro tik nedidelę mokestinių pajamų plano dalį.“
Esą susiklosčiusi finansinė padėtis jau verčia sunerimti, kaip Savivaldybė užbaigs šiuos metus: trūksta pinigų atlyginimams, energetinio ūkio priežiūrai, keleivių vežimo lengvatoms, nuostolingiems maršrutams padengti ir t. t. „Situaciją valdome. Savivaldybė nėra kalta, kad Seimas, pernai tvirtindamas 2018 m. šalies biudžetą, suplanavo per daug optimistinį pajamų surinkimo planą, – tvirtino R. Radimonienė. – Tačiau jeigu atsitiktų taip, jog gruodžio mėnesį matysime, kad plano ir toliau nerenkame, teks imtis kraštutinių priemonių.“
Finansų skyriaus vedėjos teigimu, Telšių rajono savivaldybė pagal biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles 2015 m. yra patvirtinusi tvarką. Joje numatytos priemonės, kurių tektų imtis, jeigu biudžetas metų gale nebūtų renkamas. „Yra du keliai. Pirmas – procentiškai visoms sritims sumažinti lėšas. Antras – finansuoti tik prioritetines sritis, – pasakojo R. Radimonienė. – Pirmasis variantas nelabai yra tinkantis, nes dalis įstaigų tam tikras funkcijas vykdė ar įgyvendino projektus pirmajame metų pusmetyje ir jos jau sunaudojo savo metinį planą. Kitos įstaigos įgyvendina ar įgyvendins priemones paskutiniame metų ketvirtyje. Taigi iš jų būtų atimtas finansavimas. Ir tai nebūtų sąžininga. Todėl, mano nuomone, tinkamiausias yra antrasis variantas.“
Antrasis Savivaldybės biudžeto gelbėjimo ratas – finansuoti tik prioritetines sritis: darbo užmokestis, mokesčiai, susiję su darbo užmokesčiu, socialinės pašalpos, mitybos išlaidos (nemokamas vaikų maitinimas), paskolų, palūkanų mokėjimas, atsiskaitymas už elektros energiją, dujas, mokėjimas už ryšio ir transporto paslaugas, lengvatinis keleivių pavėžėjimas. Viskas. Kitos išlaidos, kaip antai: centralizuotas šildymas, prekių, paslaugų pirkimas ir pan., atsidurtų Savivaldybės kreditoriniuose įsiskolinimuose. „Tai yra juodasis mūsų planas, kuris būtų taikomas kaip kraštutinė priemonė, paaiškėjus, kad ir gruodžio mėnesį biudžeto nerenkame, – tikino Finansų skyriaus vedėja. – Iki šiol jo dar nė karto nenaudojome.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Benis parašė:

  Aš jau senai sakiau. Sumažinkit algas Savivaldybės ir Administracijos darbuotojams ir tada pamatysit, kas atėjo dirbti o kas praleisti dieną. Apie švietimo sistemą nekalbų, nes ten ir taip jau už minimumą dirbantys žmonės.

 2. Zenonas parašė:

  Tik nesumažinkite finansavimo privačiam krepšinio klubui, kuriam šiemet iš biudžeto skyrėte per 43000 eurų.

 3. Barsas parašė:

  Beveik 100 000 Eur išleistą už rupšio plytas, tad pinigai buvo taškomi į kairę ir į dešinę. O patarimas vienas – mažiau vogti ir sumažinti algas kai kuriems vadovams ir pinigų netrūks, o dar ir liks.

 4. barsui parašė:

  ar tiek nukvakai, jog metų nebeatrenki?

 5. Yra išeitis parašė:

  sumažinikite syrių vadovams atlyginimus po 10 proc. kurių trūkst
  a ir pinigų liks/

 6. telšiškis parašė:

  Varyti visus bezdelnikus rūgstančius savivaldybės bezdalių kabinetuose paeiliui į „Telšių uodegėlę“kakuliukų šveisti,ten kritinė padėtis,pasak Feisbuko.Supras jie tada kaip duona uždirbama.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Liepos pabaigoje sukanka 100 dienų, kada pareigas pradėjo eiti tiesiogiai išrinktas Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. Kaip vertinate naujojo rajono vadovo veiklą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt