Kaip išvengti finansinių klaidų? 5 svarbiausi patarimai

Parašė:  2020-01-29

Visi esame žmonės, tad nenuostabu, jog retkarčiais mes visi padarome klaidų- vieni pamiršta užsistatyti žadintuvą bei pavėluoja į darbą, kiti per klaidą nusiperka netinkamą pakaitinę dalį savo automobiliui, o treti paprasčiausiai pridegina rytinę košę ir lieka nevalgę.

Nors klaidos visiems yra ganėtinai įprastas bei natūralus dalykas, tačiau vis dėlto egzistuoja gyvenimo sferų, kuriose klaidų vertėtų vengti visais įmanomais būdais.  Viena šių sričių – kiekvieno žmogaus finansiniai sprendimai.

 Finansinių produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai sako, jog išvengti dažniausiai daromų klaidų nėra sunku – analitikai pateikia 5 svarbiausias taisykles, kurios jums padės pradėti daryti geresnius finansinius sprendimus.

Finansinių sprendimų svarba

Tam, kad išmoktumėte daryti geresnius finansinius sprendimus, iš pradžių vertėtų pakalbėti apie tai, kuo šie sprendimai gali būti svarbūs jūsų gyvenimo kokybei.

Finansų platformos analitikai sako, jog nors ir dauguma žmonių žino, jog rimtos finansinės klaidos gali daryti milžinišką įtaką kiekvieno asmens gyvenimo kokybei, vis dėlto nemaža dalis lietuvių dėmesį atkreipia tik į pačius didžiausius sprendimus – pavyzdžiui, paskolą būstui.

Iš tiesų, nors neretai žmonės nesureikšmina kai kurių finansinių sprendimų manydami, jog jie nedaro didelės įtakos jų finansinei padėčiai, vis dėlto net mažiausi sprendimai gali padaryti kelių šimtų eurų per mėnesį skirtumą.

Ką jau kalbėti apie neapgalvotą vartojimo paskolų ėmimą – ekspertų teigimu, neretai žmonės į finansinę duobę patenka būtent todėl, jog neįvertina finansinių įsipareigojimų rimtumo ir ne tik pasiima paskolas, kai jos nėra būtinos, bet ir renkasi brangius greituosius kreditus – anot analitikų, tai vėliau tik dar labiau pablogina ir taip sudėtingą situaciją.

Kaip matome, žmogaus finansiniai sprendimai gali daryti milžinišką įtaką asmens kasdienybei – būtent nuo daromų pasirinkimų neretai priklauso jo finansinė gerovė bei bendra gyvenimo kokybė. Tačiau kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų bei taip gerinti savo finansinę padėtį?

Svarbiausi patarimai

Finansų analitikai sako, jog išvengti dažniausiai daromų finansinių klaidų nėra sunku – tereikia įsitikinti, jog jūsų poreikiai bei daromi sprendimai būtų adekvatūs jūsų realioms finansinėms galimybėms.

Iš tiesų, būtent apsikrovimas per didele finansine našta priveda prie prastos finansinės padėties. Žinoma, apsikrovimo didele finansine našta priežasčių būna įvairių – kartais žmonės apsikrauna, nes neįvertina smulkių išlaidų, susikaupiančių per ilgesnį laiko tarpą, mąsto (tai yra vadinami žalingi finansiniai įpročiai), kartais žmonės apsikrauna, nes neįvertina galimų jų daromų sprendimų padarinių (neapgalvoti sprendimai, privedantys prie nenumatytų išlaidų), o kartais žmonės patiria didelę finansinę naštą tiesiog dėl to, nes neieško pigesnių problemos sprendimo alternatyvų.

Finansų ekspertai išskiria 5 pagrindinius patarimus, kurie gali padėti suvaldyti piniginei žalingus įpročius bei suteikti galimybę pradėti daryti geresnius finansinius sprendimus. Aptarkime kiekvieną patarimą bei pakalbėkime apie tai, kuo jis gali padėti kiekvienam.

  1. Ar tikrai galite tai įpirkti?

Finansų analitikų pateikiamas pirmasis finansų valdymo patarimas yra paprastas – prieš įsigydami norimą prekę turite labai atidžiai pasverti, ar tikrai galite ją įpirkti.

Tiesa yra ta, jog vien tai, kad kažkam turite pakankamą sumą pinigų, toli gražu nereiškia, jog galite tai įpirkti. Juk visados yra svarbesnių išlaidų, kurioms vertėtų atsidėti dalį savo turimų lėšų – jeigu atsidėjus šioms išlaidoms jums nebeužtenka lėšų norimam pirkiniui, tai reiškia, jog jo šiuo metu įpirkti negalite.

Paprasčiau tariant, yra itin svarbu, jog neaukotumėte svarbiausių savo poreikių dėl patrauklaus, tačiau nebūtino pirkinio. Ekspertai pataria, jog prieš įsigydami bet kokį daiktą, jūs savęs paklaustumėte dviejų svarbiausių klausimų:

– Ar šis pirkinys man tikrai yra būtinas?

– Ar šios prekės įsigijimas daro neigiamą įtaką svarbesniems mano poreikiams bei įsipareigojimams?

Sau atsakydami į šiuos du paprastus klausimus galėsite ganėtinai greitai išsiaiškinti, kokią įtaką jūsų gyvenimo kokybei darytų vieno ar kito daikto įsigijimas.Natūraliai, taip jūs pradėsite atsargiau leisti savo pinigus –neleisite nebūtiniems pirkiniams „užgožti“ būtinųjų prioritetų bei taip nuolatos gerinsite savo gyvenimo kokybę.

  1. Planuokite savo biudžetą bei kaupkite santaupas

Antrasis ekspertų pateikiamas finansinis patarimas, nors ir daugeliui yra puikiai žinomas, tačiau tuo pačiu neretai yra nuvertinamas.

Anot finansų analitikų, nemaža dalis lietuvių gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo bei neturi jokių savų santaupų. Žinoma, negalima paneigti fakto, jog viena pagrindinių to priežasčių yra Lietuvoje vyraujantys itin žemi atlyginimai bei aukšta pragyvenimo (ypač didmiesčiuose) kaina, tačiau šis taupymą apsunkinantis faktorius neretai gali apakinti – finansų platformos atstovai sako, jog nemaža dalis žmonių paprasčiausiai neplanuoja savo biudžeto ir gaunamas pajamas išleidžia nebūtiniems dalykams.

Iš tiesų, biudžeto planavimas gali itin padėti jums pagerinti savo finansinę padėtį. Ekspertų teigimu, planuodami biudžetą jūs ne tik išleisite žymiai mažiau pinigų, bet ir kiekvieną mėnesį galėsite dalį savo atlyginimo pasidėti į taupyklę – šios santaupos jums suteiks stabilumo susidūrus su nenumatytais finansiniais nemalonumais.

Tačiau kaip tą biudžetą susidaryti? Iš tiesų, susiplanuoti savo biudžetą nėra itin sunku – tereikia savo lėšas išskirstyti taip, jog būtų patenkinami svarbiausi jūsų poreikiai.

Finansų analitikai siūlo šį biudžeto sudarymo būdą:

Iš pradžių, surašykite visas gaunamas pajamas. Įrašykite pajamas, gaunamas iš jūsų pagrindinio pragyvenimo šaltinio, tačiau tuo pačiu neužmirškite ir papildomo uždarbio (jei tokį gaunate). Žinodami, kokią tiksliai sumą pinigų gaunate kiekvieną mėnesį, jūs galėsite išsiaiškinti, ką sau galite leisti, o ko vertėtų atsisakyti.

Surašius savo biudžetą, metas pradėti jį skirstyti. Surašykite būtinąsias išlaidas – pradėkite nuo pačių svarbiausių poreikių, tokių kaip turimi finansiniai įsipareigojimai bei būtinosios išlaidos maistui, o vėliau pereikite prie ne tokių būtinų.

Ekspertai taip pat pataria atsidėti bent 5 – 15% savo kasmėnesinio biudžeto į taupyklę. Kiekvienas žmogus turėtų siekti santaupų, kurių pilnai užtektų pragyventi bent 3 mėnesius – anot analitikų, tokio dydžio santaupos užtikrins, jog net praradę savo pagrindinį pajamų šaltinį, jūs turėsite pakankamai laiko susirasti kitą darbą bei neįklimpsite į skolas.

Galų gale, jei jau išskyrėte lėšų visiems svarbiausiems savo poreikiams, įsipareigojimams, bei santaupoms, likusius pinigus galite skirti nebūtinoms išlaidoms, tokioms kaip įvairios pramogos, neskubūs pirkiniai bei kita.

Tiesa, ekspertai taip pat pataria visados galvoti į priekį bei peržvelgti bendrą finansinę situaciją – pavyzdžiui, jeigu jūs dar neturite santaupų, galbūt būtų protinga susilaikyti nuo nebūtinųjų išlaidų ir šiuos pinigus skirti greitesniam santaupų kaupimui?

  1. Problema viena, sprendimų – daugybė

Finansų analitikų teigimu, neretai žmonės finansiškai nukenčia dėl to, jog neįvertina kitų galimų iškilusios problemos sprendimų būdų bei pasirenka pirmą pasitaikiusią, o neretai – ir pačią brangiausią galimą išeitį.

Puikus pavyzdys –paskolų pasirinkimas. Ekspertų turimais duomenimis, prireikus paskolai, nemaža dalis žmonių pasirenka patį pirmą pasitaikiusį kreditorių – net jei šio skolintojo teikiamos paskolos yra itin brangios. Analitikai tikina, jog toks pasirinkimas neretai gali reikšti papildomas net kelių šimtų eurų išlaidas, tad savaime suprantama, jog yra labai svarbu prieš pasirenkant apgalvoti ir kitus galimus iškilusios problemos sprendimo būdus.

Tiesa, ši taisyklė toli gražu galioja ne tik paskoloms –anot ekspertų, svarbu ieškoti alternatyvių sprendimų visose srityse. Nesvarbu, ar jums prireikė įsigyti naują telefoną, susitvarkyti mašiną, ar vonią išklijuoti plytelėmis –prieš apsispręsdami, kaip savo įgeidžius įgyvendinti, jūs turėtumėte pasverti visus įmanomus variantus. Galbūt galima norimą prekę įsigyti pigiau? O galbūt turite pažįstamą, kuris reikiamą darbą atliktų už pusę kainos? Galų gale, galbūt galite iškilusią problemą išspręsti neįsigydami naujo įrenginio?

Anot analitikų, ieškantis alternatyvių problemos sprendimo būdų žmogus ne tik gali rasti pigesnių išeičių, bet neretai gali ir sugalvoti, kaip išspręsti iškilusią problemą nestandartiškai ir taip išvengti nemažų išlaidų.

  1. Gerai pagalvokite prieš nuspręsdami

Finansinių produktų palyginimo platformos atstovai sako, jog yra itin svarbu, kad žmogaus daromi finansiniai sprendimai būtų itin gerai apgalvoti. Ne paslaptis, jog finansų pasaulyje skuboti sprendimai dažniausiai yra prasti sprendimai – anot analitikų, būtent lengvabūdiškas sprendimų darymas sukelia daugiausiai finansinių problemų.

Nesvarbu, ar ruošiatės imti vartojimo paskolą, įsigyti naujos technikos, ar ruošiatės nusipirkti naujutėlaitį namą –niekados nedarykite skubotų sprendimų. Spaudžiant laikui yra sunku blaiviai įvertinti visas aplinkybes bei padaryti nešališką sprendimą. Analitikai sako, jog skubėdamas žmogus pasirinkimus daro ne tam, kad jie jam atneštų naudos, o tam, kad jie būtų kuo greičiau padaryti.

Ekspertai taip pat pataria visus finansinius sprendimus daryti „šaltu protu“ – tai reiškia, jog vertėtų vengti sprendimų darymo, jei jūs esate veikiami įvairių emocijų (tiek teigiamų, tiek neigiamų).

Finansų platformos atstovai sako, jog veikiami neigiamų emocijų žmonės neretai elgiasi karštligiškai ir neapgalvotai, o veikiami teigiamų emocijų žmonės dažniausiai neįvertina galimų netikėtumų bei trukdžių ir savo sprendimus grindžia įsivaizdavimu, jog viskas klosis nuostabiai – tai yra įsivaizdavimu, kuris dažniausiai ganėtinai stipriai prasilenkia su realybe.

  1. Visados turėkite planą B

Galų gale, finansų platformos ekspertai išskiria dar vieną patarimą, į kurį turėtų atkreipti visi žmonės, norintys išvengti nenumatytų finansinių problemų. Patarimas paprastas – visados turėkite planą B.

Tai yra, prieš priimdami sprendimą dėl to, kaip galima būtų išspręsti iškilusią problemą, jūs visados taip pat turėtumėte pasirūpinti ir atsarginiu planu, kuriuo galėtumėte pasinaudoti, jeigu viskas pradėtų klotis ne taip, kaip numatyta.

Pavyzdžiui, jeigu jums prireikė paskolos būsto remontui ir jūs paskaičiavote, jog jums reikia būtent 8 000 eurų sumos, prieš imdamiesi veiksmų jūs taip pat turėtumėte apgalvoti ką darytumėte, jeigu išlaidos būsto remontui būtų didesnės, nei numatyta, o pasiimti papildomos paskolos nebūtų galimybės.

Tokiu atveju jums reikėtų apgalvoti, kaip galėtumėte išsiversti be vienų ar kitų meistrų, arba kaip būtų galima gauti papildomų lėšų neapsikraunant naujais finansiniais įsipareigojimais. Galų gale, galbūt galėtumėte darbų eigą susiplanuoti taip, jog jei turimų remontui lėšų neužtektų, nepabaigti būtų likę tik nebūtinieji darbai.

Planą B yra svarbu turėti ir visais kitais atvejais, kai tenka priimti jūsų finansams įtaką darančius sprendimus.Turėdami atsarginę išeitį jūs neliksite aklavietėje ir būsite tikri, jog net jeigu nutiktų kas nors netikėto, jūs galėsite išsisukti iš karštligiškų ir, būkime atviri, neretai piniginei itin žalingų momentalių sprendimų.

Pabaigai

Nors klaidų pasitaiko visiems, vis dėlto išvengti nemažos jų dalies, ypač su finansais susijusių sprendimų atveju, yra tikrai nesunku.

Finansų analitikai sako, jog visi sprendimai yra geri, jeigu jie yra priimami viską gerai iš anksto apgalvojus. Būtent todėl ekspertai žmonėms pataria stengtis dėti sąmonę į savo finansinius sprendimus – išmokti planuoti biudžetą, ieškoti alternatyvių iškilusios problemos sprendimo būdų, o galų gale – ir mokytis duoti sau laiko viską gerai apgalvoti bei neskubėti priimti sprendimų, mat dėl jų vėliau gali tekti gailėtis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Mirta parašė:

    Labai šaunus straipsnis, tik aš dar noriu pridėti nuo savęs. Kai labiau taupiau pinigus, tai nieko ir neturėjau. Nežinau kaip taip gavosi, kai pradėjau juos pamažu leisti, radau ir pigesnių alternatyvų, ir pradėjau gyventi gražiau, pirkausi po vieną daiktą, po du namams, po kiek laiko žiūriu jau visai daug naujovių. Tik žinoma, pirkti reikia klasikinius daiktus, ne tokius, kur dabar ant mados, kad tarnautų ir nenusibostų ilgesnį laiką, https://www.lempa.lt/tema/klasikiniai-sviestuvai/ pvz klasikinius šviestuvus, klasikines vazeles ir t.t.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt