Griežta valdininkų pozicija: nebus kiekviename kaime po gydytoją, arba Pasiklydę kosmoso platybėse

Parašė:  2017-10-31

Spalio pradžioje „Telšių ŽINIOSE“ publikavome skaitytojo atsiųstą laišką, kuriame gyventojas apgailestavo, kad Tryškiuose Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (Telšių PSPC) nebeteikia odontologo paslaugų. Kad ir kaip būtų keista, tačiau į šį laišką sureagavo rajono valdžia. Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Laima Jurytė-Zakarauskienė apie susiklosčiusią odontologo paslaugų teikimo problemą kvietė diskutuoti Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narius.
Antanas NEKRAŠIUS
Laiškas
Skaitytojams priminsime Tryškiuose gyvenančio Aniceto Paškevičiaus į redakciją atsiųstą laišką: „Mūsų rajono valdžia ne kartą yra pabrėžusi, kad Tryškiai yra MIESTAS su Magdeburgo teisėmis. Nežinau, kaip su tuo Magdeburgu, tačiau teisės į dantų gydymą tryškiškiai nebeteko.
Kurį laiką daktarėlis atvažinėjo du kartus per savaitę. Užsiregistruodavome ir laukdavome po pusantro mėnesio. Dabar gi visai pabėgo, suprantama, ne be aukščiau stovinčiųjų patvarkymo.
Mums siūloma dantų reikalais važinėtis į Telšius. Man 77 metai, operuota širdis, vargiai judu. Telšiai – rizikinga kelionė. Tokių kaip aš miestelyje yra nemažai.
Aš, Tryškių MIESTO patriarchas, savo ir kaimynų vardu reikalauju, kad tie, kas taip neprotingai sugalvojo, priimtų protingą sprendimą: sugrąžintų Tryškių MIESTUI dantų gydytoją.
Seimo nary Valentinai Bukauskai, padėk!“
Kvietė diskutuoti
„Kreipėsi Tryškių gyventojas, kad miestelyje nėra teikiama, užtikrinama gydytojo odontologo paslauga, – Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje kalbėjo Telšių rajono savivaldybės tarybos narė, Seimo nario V. Bukausko padėjėja L. Jurytė-Zakarauskienė. – Kreipiausi į Savivaldybės sveikatos gydymo įstaigas, kad šios pateiktų informaciją. Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro duomenimis, Varniuose tokios problemos nėra. Bet štai gavus Telšių PSPC vyr. gydytojo Antano Gudausko komentarus, galima suprasti, jog atsiradusi problema (Tryškiuose odontologo paslaugas teikė Telšių PSPC, – red.) daugiausia yra motyvuota specialistų nenoru važiuoti dirbti į Tryškius, taip pat ir lėšų trūkumu.“
L. Jurytė-Zakarauskienė sakė, kad A. Gudauskas jai teigė, jog gyventojai, pasirinkę privačias asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir gyvenantys kaime, dažnai sumaišo jų pasirinktus paslaugų teikėjus ir pageidavimai neatitinką realybės. Kad norint teikti papildomas paslaugas visiems pageidaujantiems, reikalingas ir papildomas finansavimas. O Telšių PSPC gauna tik už draustus ir įstaigą pasirinkusius gyventojus. Kitų įstaigų pacientai turi mokėti už teikiamas paslaugas LR SAM nustatytu įkainiu. Esą tai labiausiai ir nepatinka gyventojams. Viena viešoji įstaiga, anot Telšių PSPC vyr. gydytojo, negali aptarnauti viso rajono gyventojų. Gyd. odontologas, dirbantis Tryškiuose, sumažino savo darbo krūvį nuo 1,25 etato iki 0,75 etato ir liko dirbti Telšių poliklinikoje.
Telšių rajono savivaldybės tarybos narė L. Jurytė-Zakarauskienė kvietė Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narius padiskutuoti šiuo klausimu ir galbūt rasti iškilusios problemos sprendimo būdą.
Niekas nenori važiuoti į Tryškius
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centrui komitete atstovavusi minėtos įstaigos poliklinikinio skyriaus vedėja Violeta Šilinskienė teigė, jog Tryškiuose odontologo paslaugas anksčiau teikė gydytojas Algirdas Karbauskas, kuris spalio pradžioje atsisakė 0,5 etato Tryškių ambulatorijoje. O per tokį trumpą laiką Telšių PSPC nespėjo rasti kito gydytojo. „Telšių PSPC turi šešis gydytojus odontologus ir niekada negalvojame, jog reikia kažkokio rezervo, – Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje aiškino V. Šilinskienė. – A. Karbauskas 0,75 etato liko dirbti Telšių poliklinikoje, o kitą dalį važiuoja į Plungę. Tai – jo pasirinkimas. Kitų odontologų taip pat nepriversi važiuoti dirbti į Tryškius. Siūlėme Telšių PSPC odontologijos skyriaus vedėjai, gydytojai Reginai Čekanauskienei. Bet ji sako, kad neturi sveikatos važiuoti. Siūlėme gydytojui Vidmantui Rimkui – jis taip teigė turintis sveikatos problemų, ir jeigu jį versime ten važiuoti, jis išeis iš darbo. Buvo pamąstymas, kad reikėtų mūsų odontologę Gražiną Jonušienę nusiųsti, bet jos nenori tryškiškiai: sako, ji mums sena… Suprantate, per keletą dienų vargu ar galima šį klausimą išspręsti. Tačiau nors Tryškiuose ši paslauga nėra teikiama – ją miestelio gyventojai gali gauti atvykę į Telšius.“ V. Šilinskienė svarstė, jog galbūt Savivaldybė galėtų prisidėti ieškant naujo odontologo, nes, anot jos, prisikviesti tokį specialistą į valdišką įstaigą „yra kosmosas“.
S. Naujokienė: „Gydytojo laikas yra skirtas pacientui, o ne kelionei“
Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje dalyvavęs Savivaldybės gydytojas Juozas Vengalis atkreipė dėmesį į Telšių PSPC gydytojų odontologų etatų skaičių. Esą pagal maksimalų aptarnaujamų gyventojų skaičių įstaigai priklausytų 4,25 etato, bet turi 4,75. „Odontologų skaičius įstaigoje ir taip yra perteklinis, – kalbėjo J. Vengalis. – Už tą etatų viršijimą Ligonių kasos nemoka. Tai reiškia, jog 0,5 etatui mokamas atlyginimas iš bendro įstaigos krepšelio, todėl skriaudžiami kiti Telšių PSPC dirbantys gydytojai, sesutės, sanitarai, registratūros darbuotojai, aptarnaujantis personalas ir pan. Tryškių ambulatorijai priklausytų tik 0,3 odontologo etato. Nėra ten tiek prisirašiusių gyventojų, jog nuo ryto iki vakaro gydytojas turėtų darbo. Arba jis dirbs pusiau privačiai – nelegaliai. Artėja tas momentas, nebūtinai Tryškiuose, kada dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus gydytojų dar labiau sumažės. Prognozuojama, kad netrukus 50 kvadratinių kilometrų plote bus tik vienas gydytojas. Na, nebus kiekviename kaime po gydytoją!“
Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Stefa Naujokienė pastebėjo, kad kaip ir visame sveikatos sektoriuje, taip ir Telšių PSPC odontologijos skyriuje esti jaunų gydytojų trūkumo problema. Savivaldybės gydytojas komiteto pirmininkei antrino, kad Telšių gydytojų amžiaus vidurkis jau yra viršijantis pensinį amžių.
„Gydytojo laikas yra skirtas pacientui, o ne kelionei, – kalbėjo S. Naujokienė. – Per tą laiką, kol odontologas nuvyksta į Tryškius, jis gali Telšiuose priimti 1–2 pacientus. Tokiu atveju gal būtų racionaliau, kad iš to kaimo žmonės patys atvažiuotų pas gydytoją į Telšius. Aišku, žmonės norėtų paslaugas gauti savo gyvenamojoje vietoje, bet realybė šiandien yra tokia.“
Į šiuos kolegės žodžius sureagavo L. Jurytė-Zakarauskienė: „Mes visada galime džiaugtis tuo, ką turime, ir nenorėti nieko daugiau. Faktas yra tas, kad Telšių PSPC vadovas problemą mato. O ją, jo teigimu, galėtų padėti išspręsti papildomas finansavimas. Mes turime nuspręsti, kuo Savivaldybė galėtų padėti: pagerinti įstaigoje darbo sąlygas, paremti būsimus odontologus, kurie baigę mokslus grįžtų dirbti į Telšius, ar dar kažkuo…“
Tarybos narę nutraukė viduryje diskusijų į Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdį atvykęs Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas. „Odontologų poreikio nėra. Apie tai neseniai kalbėjome su rajono sveikatos įstaigos vadovais. Kur čia problema ir kodėl iš viso įsivėlėme į šias diskusijas? Tryškiuose mes niekada nelaikysime odontologo!“ – tašką svarstomu klausimu padėjo Savivaldybės administracijos direktorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

AR kaupiate pensiją privačiuose pensijų fonduose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt