Gimnazija gimė kartu su respublika ir jau šimtą metų skleidžia šviesą Žemaitijai bei Lietuvai

Parašė:  2018-03-16

Antrąjį kovo šeštadienį Žemaičių „Alkos“ muziejuje surengta konferencija „Valstybės ir mokyklos raida“, skirta Telšių Žemaitės gimnazijos (TŽG) ir Lietuvos respublikos šimto metų sukakčiai. Pranešimus skaitė istorikas humanitarinių mokslų daktaras Vacys Vaivada ir istorikė Janina Bucevičė – abu savo laiku yra baigę TŽG bei kanauninkas Andriejus Sabaliauskas, pasak jo paties, jį su gimnazija sieja Telšiuose gyvenanti ir taip pat jau irgi beveik šimto metų sulaukusi mokytoja Stanislava Kochanauskaitė. Ji dirbo gimnazijoje, o kunigų seminarijos klierikus mokė lotynų kalbos.
Per pertraukas konferencijos dalyviams grojo dabartinės ir buvusios gimnazistės Raimonda Kasparavičiūtė, Audinga Zaveckaitė, Guoda Buivydaitė, Gabija Šarkauskaitė ir Aušra Pabijonavičiūtė.
Pasak V. Vaivados, valstybę sunaikinti nėra lengva, nors po trečiojo padalijimo Žečpospolitos nebeliko, bet visada buvo žmonių, kurie galvojo kaip atkurti valstybę, susigrąžinti nepriklausomybę. Mykolas Kleopas Oginskis, Juozapas Arnulfas Giedraitis, Motiejus Valančius – jie tvirtai žinojo savo tapatumą ir priešinosi imperijos vykdomai rusinimo politikai. Kartais net vienas žmogus gali padaryti daug – paruošti žmones valstybiniam mąstymui.
J. Bucevičė trumpai apžvelgė gimnazijos istoriją. Telšiuose lietuviškų mokyklų jau buvo – 1909 metais Joana Narutavičienė įkūrė mergaičių progimnaziją, vėliau Stanislovas Narutavičius – berniukų progimnaziją. Tačiau gimnazijai steigti trūko ir pinigų, ir intelektinių pajėgų – vis tik gimnazijos mokytoju, o juo labiau direktoriumi, negalėjo būti „daraktorius“ – reikėjo išsilavinusių žmonių. Susibūrė inteligentų iniciatyvinė grupė, kurios lyderis – kunigas Antanas Simaitis tapo pirmuoju gimnazijos direktoriumi. Nuspręsta kreiptis į „Saulės“ draugiją, tuomet steigusią gimnazijas Kauno gubernijoje, ir tuometinę valdžią. Prašymą parėmė ir miesto burmistras Oskaras Gioldneris.Valdžia iškėlė sąlygą, kad tarp kitų dalykų gimnazijoje būtų mokoma ir vokiečių kalbos, pats O.Gioldneris kaip vokietis pasižadėjo mokyti gimnazistus. Gimnazija pradžioje vadinosi „Saulės“ vardu ir nuomojosi patalpas Respublikos gatvės name, kurį iki šiol ženklina paminklinė lenta Vydūnui. Vėliau nuomavo namą Daukanto gatvėje, o gimnazija pasivadino vyskupo Motiejaus Valančiaus vardu. Galiausiai Telšių savivaldybė 1930 metais nupirko keturis hektarus žemės prie rusų cerkvės (dabar mažoji bažnytėlė). Pastatą suprojektavo architektas Steponas Stulginskis ir pagaliau Baltoji Mokykla sušvito savo dabartinėje vietoje. Susikūrus nepriklausomai Lietuvos respublikai, valdžia tik džiaugėsi piliečių iniciatyva įsteigta gimnazija.
Apie pirmąjį direktorių A. Simaitį pasakojo kanauninkas A. Sabaliauskas. Tai buvo giliai išsilavinęs, aukštos kultūros ir tyros moralės žmogus. Be teologijos jis dar baigė pedagogikos ir psichologijos mokslus, stažavosi keliuose užsienio šalių universitetuose, į Telšius atvyko iš Freeburgo universiteto Šveicarijoje. Miesto gyventojai jį gerbė ir laikė neginčijamu autoritetu. Jis pats rūpinosi gimnazijos lygiu – ieškojo mokytojų, savo dalyko entuziastų, asmenybių ir juos kvietė dirbti gimnazijoje. Jo pakviestas dirbo ir filosofas – rašytojas Vilhelmas Storosta – Vydūnas. Direktorius turėjo tvirtą poziciją ir gimnazijai „uždavė toną“ – dirbti tik labai gerai, o mokytis – dar geriau. A. Simaitis palaidotas Salantų kapinėse. A. Sabaliauskas išsakė mintį, kad prie jo kapo reikėtų užrašo, pasakančio, jog tai pirmasis mūsų gimnazijos direktorius.
Po konferencijos klausytojai dar apžiūrėjo parodą, skirtą Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui, siejant jį su Telšių istorija, ir be abejonės, pradedant nuo signataro vyskupo Justino Staugaičio.
Elė KAKANAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
LILIPUTŲ CIRKAS – kovo 23 d. 12 val. Telšiuose! Jubiliejinė 30-mečio programa! (1)

DĖMESIO! Išsikirpus šią skrajutę, kurią rasite „Telšių ŽINIŲ“ laikraštyje – taikoma 1 Eur. NUOLAIDA. Garsiausia pasaulyje […]

2019-02-26
DŽENTELMENAI (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Paskutinį kovo sekmadienį bus įvedamas vasaros laikas. Kokia Jūsų nuomonė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt