G. Petrulio kolekcijoje – tarpukario Telšių spaustuvių leidiniai

Parašė:  2019-05-17

Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ atidaryta Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos miesto filialo vyr. bibliotekininko ir kolekcininko Gedimino Petrulio knygų paroda „Tarpukario Telšių spaustuvių leidiniai“.
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga visus pasveikino Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja muziejinei veiklai Ingrida Vaitiekienė.
Parodą pristatė jos kuratorė Istorijos skyriaus vyr. muziejininkė Regina Bartkienė. „Mūsų muziejuje tokių tarpukario laikotarpio leidinių yra vos 20, o štai bibliotekininko G. Petrulio kolekcijoje jų per 60. Dėkojame kolekcininkui, kad jis renka tokią medžiagą ir ja dalijasi su mumis“, – parodą, kuri muziejuje bus eksponuojama iki birželio 2 dienos, ragino aplankyti muziejininkė.
G. Petrulis, pristatydamas savo kolekciją, papasakojo įdomių faktų apie tarpukarį Telšiuose: buvo leidžiami 38 pavadinimų lietuviški periodiniai leidiniai, veikė dvi didesnės spaustuvės, penki knygynai. Iš viso Telšiuose iki 1945 m. buvo išspausdinta maždaug 221 knyga ir brošiūra.
Nuo 1889 iki 1922 m. Telšiuose veikė Chanono Slonimskio spaustuvė, kurioje buvo spausdinami skelbimai, blankai, vizitinės kortelės, etiketės. 1920–1945 m. veikė Vyskupijos spaustuvė, priklausiusi Telšių vyskupijos kurijai. Ji spausdino laikraštį „Žemaičių prietelius“, įvairias instrukcijas, paveikslėlius, brošiūras ir pagrindinę produkciją – knygas.
1928 m. Telšiuose, Kalno gatvėje, savo paslaugas teikė spaustuvė „Žemaitis“. Joje buvo spausdinami laikraščiai „Žemaitis“, „Žibintas“. Nuo 1934 m. ši spaustuvė veikė Vlado Gramalo vardu, o dar vėliau buvo pavadinta „Perkūno“ pavadinimu. Čia buvo spausdinami ir „Šatrijos“ knygyno, Šaulių sąjungos knygelės. Būtina pažymėti, kad Telšių „Perkūno“ spaustuvėje spausdinosi ir aplinkinių miestų leidėjai: Plungės „Vilnies“ knygynas, Kretingos knygininkai.
Telšiuose taip pat veikė Jokūbo Gurevičiaus spaustuvė „Jaasin“, įsikūrusi Kęstučio g. 28. Dar veikė F. Kaplanskio spaustuvė, įsteigta Didžiosios g. 181. 1935 m. Dirkstelių dvare Domas Rocius buvo įrengęs pogrindinę komunistinės literatūros spaustuvę, kur buvo spausdinami komunistiniai atsišaukimai.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar reikėtų išsaugoti ir prasmingai panaudoti Respublikos g. išardyto buvusio grindinio akmenis?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt