Fotografas Zenonas Norvaišas: Telšiai. Atgal į praeitį

Parašė:  2019-06-11

Birželio 14 d. 15 val. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje pristatoma paroda „Telšiai. Atgal į praeitį“, 40 fotografo Zenono Norvaišo (1919–1986) fotografijų su praėjusio amžiaus 6–7 dešimtmečio Telšių miesto vaizdais bei leidinys.
Fotografijos pradžia
Lietuvos fotografijos istorijoje Telšių miestui tenka gana svarbus vaidmuo. Žemaitijos sostinėje 1860-aisiais metais buvo įkurta antroji Lietuvoje nuolat veikianti fotoateljė, kurią įkūrė Telšiuose gyvenęs laikrodininkas Chaimas Arensonas. Po šio įvykio pradėta fiksuoti Telšių fotografijos istorija, kuriai šiemet sukanka 159-eri metai. Fotografijos paveldas yra svarbus visuomenės kultūros raidą bei pasiekimus atspindintis praeities artefaktas ir patikimas ikonografinis šaltinis praeičiai pažinti, tyrinėti, ją iliustruoti ir eksponuoti.
Telšių žymiausi fotografai – Chaimas Kaplanskis, Feitska Kaplanskaitė (19–20 a.), F. Boruchovičius, Mečislovas Šilinskas, Zenonas Norvaišas.
Zenono Norvaišo kelias į fotografiją
Pedagogas, kultūros darbuotojas, aktyvus visuomenininkas Zenonas Norvaišas buvo gerai žinomas Telšiuose, sėkmingai sukosi įvairiuose darbuose. Šiandien apie šį iškilų žemaitį tenka kalbėti būtuoju laiku: prieš trisdešimt tris metus amžinam poilsiui jis atgulė Telšių senosiose kapinėse, tačiau vyresniosios kartos nepamirštas.
Zenonas Norvaišas gimė 1919 m. lapkričio 6 d. Jazdauskiškių kaime, Žemaičių Kalvarijos pašonėje. Mokėsi Sedos progimnazijoje, Telšių amatų mokykloje. 1940 m. ją pabaigęs, dirbo įvairius darbus. Nuo 1946 m. – Telšių vykdomojo komiteto architektų grupės braižytojas. 1951 m. įsidarbino Telšių mokytojų seminarijoje. Dėstė darbelius ir jų metodiką pradinėse klasėse.
Zenono Norvaišo asmenybę labai taikliai ir jautriai apibūdino Telšių šviesuolė, ilgus metus dirbusi „Masčio“ fabriko bibliotekininke Jadvyga Medžiaušienė: „Tai buvo ypatingas žmogus – labai šviesus, kultūringas, maloniai ramaus būdo, ištikimas Lietuvai ir rodos nepritapęs prie tarybinio gyvenimo, mėgo bendrauti su inteligentiškais, ne komunistuojančiais žmonėmis, buvo geras fotografas, mylėjo gamtą“. Didelis visuomenininkas. 1956 m. uždarius Telšių mokytojų seminariją, duris atvėrė Telšių kurčiųjų mokykla-internatas. Čia Zenonas Norvaišas vaikus mokė staliaus amato. Daug metų jis atidavė šiam darbui: vaikus mokė ne tik medžio amato, bet ir fotografuoti. Kartu vadovavo internatinės ir 3-osios vidurinės mokyklos foto būreliams. Vėliau, dukros Remigijos Vitkauskienės žodžiais tariant, „kai tėvelis pavargo dirbti su nebyliukais, pradėjo darbuotis „Masčio“ fabrike“. Čia Z. Norvaišas dirbo nuo 1968 m. iki 1983 m.
Realijų vaizdavimas ir kūrybiniai polėkiai
7–8 praėjusio amžiaus dešimtmečiai buvo produktyviausias Z. Norvaišo kūrybinis laikotarpis. „Masčio“ fabrikas įpareigojo jį fiksuoti gamybinius procesus fotografijose, kino juostose įamžinti dirbančius žmones, jų kultūrinį gyvenimą, renginius. Darbui turėjo geras sąlygas: pagal to meto mastus turtingą įrangos ir medžiagų laboratoriją. Tik jo kūrybą gerokai varžė reglamentuota tarybinio gyvenimo raiška. Nepaisant to, jo darbuose atsispindi kur kas gilesnė mintis nei „laimingo“ tarybinio žmogaus gyvenimo vaizdavimas. Z. Norvaišas be savo tiesioginio darbo – realijų fiksavimo, sugebėjo suderinti ir širdžiai malonius kūrybinius polėkius. Nuotraukose, kino juostose įamžinta Žemaitijai, mūsų krašto istorijai, svarbių dalykų. Įdomi Z. Norvaišo palikimo dalis yra ir jo sukurti filmai.
Z. Norvaišas priklausė Šiaulių zonos kino klubui, dalyvaudavo įvairiuose konkursuose, pelnydavo prizines vietas. Jo darbų aukštą įvertinimą liudija diplomai bei padėkos raštai.
Fotografas paieškodavo įdomesnio rakurso, išradingiau komponuodavo kadrą. Greitai pagarsėjo kaip geras, įdomus fotografas. Be buitinių nuotraukų, Zenonas Norvaišas daug fotografavo tai, kas miela, artima jo širdžiai. Iš gausaus foto archyvo gimė atviruko formato albumas „Telšiai“. Jį išleido Valstybinė grožinės literatūros leidykla (dabar „Vaga) 5000 egzempliorių tiražu ir greitai tapo bibliografine retenybe. Autorystė įrodyta tik dabar.
Paroda bibliotekoje veiks iki liepos 12 d.
Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo vedėja Alma JANKAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Jave parašė:

    Teko pazinoti sita nuostabu zmogu.1974-1975 m.jis moke fotografijos meno Telsiu mokykloje -internate .Didziule pagarba aa Zenonui.

  2. Mačernis parašė:

    Kodėl ata.Šmuilovičius,vardo nebepamenu nepaminėtas?Laisvės15turėjo atelje 1968m.manau buvo profesionalas savo amato.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar reikėtų išsaugoti ir prasmingai panaudoti Respublikos g. išardyto buvusio grindinio akmenis?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt