Žemaitijos sostinę tris dienas glėbė meno sparnai

Parašė:  2012-09-24
Rugsėjo 14–16 d. Telšiai skendėjo mene – vyko Tarptautinis jaunimo teatro, folkloro ir dailės festivalis „Menas – tautos sparnai“, kuris sujungė tris tarptautinius projektus: jaunimo teatrų festivalį „Teatras – tautos sparnai“, vaikų ir jaunimo folkloro festivalį „Aš pasiejau vėina popa-2012“ ir plenerą „Mano ekspresas: Saint-Egreve–Telšiai“.

Trijų meno sintezių – tradicinės kultūros, prancūzų akvarelės bei teatro saviraiškos interpretacijų – festivalis startavo rugsėjo 14 d. iškilminga dalyvių eisena nuo Žemaitės dramos teatro iki paminklo, skirto pirmajam lietuviškam spektakliui Telšiuose pagerbti. Tądien buvo minimas 105-asis pirmojo lietuviško spektaklio Žemaitijos sostinėje jubiliejus.
Prisiminus garsius tuomečius teatro veikėjus, žemaitiško žodžio stebuklą – spektaklį apipynus gražiomis eilėmis ir paminklą papuošus Telšių miesto simbolio – pinavijų sodinukais, būrys svečių suskubo pasveikinti pirmojo spektaklio Žemaitijos sostinėje jubiliejaus proga. Lietuvos liaudies kultūros centro Teatro poskyrio vadovė Irena Maciulevičienė Telšių teatrui linkėjo būti neišsenkančia versme, o scenoje patirtą džiaugsmą jausti ir kasdieniame gyvenime. Moteris įteikė keturis padėkos raštus Žemaitės dramos teatro darbuotojams, visą save atidavusiems teatrui, besąlygiškai jį mylėjusiems ir net trims jų minėjusiems asmeninius jubiliejus: direktoriui A. Butkui, aktorei J. Kneitienei (60 m.), aktoriui A. Bytautui (65 m.) ir kasininkei Z. Kasputienei (70 m.).
„Menas turi dabartį, ateitį ir unikalią istoriją, kuriai reikia žmogiško rūpesčio ir paramos“, – kalbėjo Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyr. specialistė Alvita Nebeskienė. Moteris šventės dalyviams linkėjo šypsotis, dainuoti, šokti, piešti, vaidinti – daryti viską, kad būtų gera.
Pinavijų žiedų segėmis buvo papuoštos aštuonių aktorių, ne vieną dešimtmetį atidavusių Telšių teatrui, krūtinės.
Iš atgimstančios gyvybės ir žydėsiančių gėlių grožio kupinos vietos, kur buvo suvaidintas pirmasis spektaklis, festivalio dalyviai pasuko amfiteatro link. Ten jų laukė festivalio „Menas – tautos sparnai“ atidarymo renginys ir Tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „Aš pasiejau vėina popa-2012“ dalyvių pasirodymai.
Festivalio atidarymo renginį pradėjo Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studija „Savi“ (vad. L. Pocevičienė). Į amfiteatro sceną sveikinimo žodžio tarti buvo sukviesti festivalio „Menas – tautos sparnai“ svečiai, folkloro kolektyvų vadovai, spektaklių režisieriai bei plenero dalyviai ne vien iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Rusijos, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos.
Nutilus menų festivalio atidarymo sveikinimų kalboms, Telšių amfiteatro scenoje įsiviešpatavo vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Aš pasiejau vėina popa-2012“. Prieš šešiolika metų Telšiuose pirmą kartą nuskambėjo jaunųjų folkloro mėgėjų balsai. Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ ir jo vadovės Ritos Macijauskienės iniciatyva į šventę sugužėjo geriausi Lietuvos vaikų ir jaunimo folkloro ansambliai. Jaunieji muzikantai miesto gyventojus ir svečius džiugino jaunatvišku šurmuliu, skambiomis dainomis ir liaudiškais šokiais. 1998 m. birželio 18–20 d. antrasis vaikų folkloro festivalis „Aš pasiejau vėina popa“, kuris buvo surengtas taip pat Telšiuose, išplaukė į tarptautinius vandenis. Šis festivalis rengiamas ir naujajame tūkstantmetyje. Šių metų „Pupa“ – 9-oji, gvildenusi serbentų uogų temą. Kad ji augtų ir nevystų, žiūrovus dainomis ir šokiais linksmino šeimininkai bei festivalio svečiai iš Vakarų Lietuvos, Suvalkijos ir Latvijos. Kiekvienas „Aš pasiejau vėina popa“ festivalis pateikia kažką ypatingo. Antrąją festivalio „Menas – tautos sparnai“ dieną (rugsėjo 15-ąją) šventės dalyviai turėjo unikalią galimybę pamatyti tradicinę Vakarų Lietuvos kultūrą – Lietuvos liaudies kultūros centro tautinio kostiumo ekspertų pristatytą žemaičių ir Klaipėdos krašto tautinių kostiumų kolekciją bei žemaičių ir pamario krašto folklorą.
Šventinį savaitgalį buvo parodyti septyni Telšių, kitų šalies miestų ir užsienio režisierių spektakliai. Veikė teatrinės kūrybinės dirbtuvės, kurias vedė Londono (Anglija) „Globus“ teatro rež. M. Woodwood.
Trečiasis tarptautinio menų festivalio projektas – pleneras „Mano ekspresas: Saint-Egreve–Telšiai“. Tai tęstinė telšiškių ir Saint-Egreve miesto (Prancūzija) menininkų akvarelės darbų paroda, kuri buvo eksponuojama Žemaitės dramos teatre. Šiuo metu 9 prancūzų ir 13 Telšių apskrities akvarelistų šedevrų pamatyti gali Plungės krašto žmonės. Festivalio dienomis veikė akvarelės kūrybinės dirbtuvės, kurias vedė dailininkas V. Barakauskas.
„Ne vien dainomis, šokiais, žaidimais turime sudominti vaikus ir jaunimą. Norint pažinti kitų tautų etninę kultūrą, būtina ją pamatyti ir susipažinti su jos etninėmis apraiškomis. Vykdant tarptautinius projektus, užsimezgusi draugystė tarp skirtingų kultūrų, skatina jaunimo kultūrinius mainus ir taip vystosi platesnis kitų kultūrų pažinimo spektras. Tai – galimybė etnokultūrinę saviraišką pristatyti kaip kultūrinį mūsų krašto paveldą“, – mintimis apie įvykusio festivalio svarbą dalijosi Telšių vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ vadovė R. Macijauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
Telšiškiams – trys medaliai (1)

Telšių jaunieji sportininkai varžybose iškovojo tris medalius. Merginų grupėje svorio kategorijoje iki 60 kg čempionės vardą […]

2019-01-28
Tabaluga (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar apsisprendėte, už ką ketinate balsuoti Telšių rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose, kurie vyks kovo 3 d.?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt