Dėmesys kapinėms: Telšiuose siūloma statyti kolumbariumą

Parašė:  2018-11-27

Praėjusią savaitę, dar prieš teikiant svarstyti neeilinio Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę, rajono politikams pristatytas investicinis projektas „Kapinių Telšių r. sav., Gadūnavo sen., Džiuginėnų k., Plungės g. 57, rekonstravimas“, kurį planuojama įgyvendinti viešojo ir privataus subjektų partnerystės būdu. Numatyta šalia Džiuginėnų esančiose miesto kapinėse įrengti 483 nišų kolumbariumą. Jį prižiūrėtų ir paslaugas teiktų privatus investuotojas.

Antanas NEKRAŠIUS

„Mūsų darbas buvo apsvarstyti galimas alternatyvas bei galimybę pritraukti privatų investuotoją, siekiant įrengti kolumbariumą šalia Džiuginėnų esančiose kapinėse, – penktadienį į neeilinį Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį susirinkusiems politikams pasakojo VšĮ „Regionų vystymo sprendimai“ direktorius Arūnas Dabravolskas. – Pernai Lietuvoje mirė apie 40 tūkst. gyventojų, iš jų Telšių rajono savivaldybėje – 661. Liūdna, bet tokia statistika, kad vidutinis vyrų gyvenimo amžius – 69 metai, moterų – 80 metų. Šį vidurkį viršijančių gyventojų Telšių rajone turite apie 3 800. Negražu taip sakyti, bet neilgai trukus gali tekti rūpintis, kur juos mirusius padėti.“
Anot A. Dabravolsko, galima rinktis tradicinį laidojimo būdą arba šiandien vis labiau populiarėjančius kolumbariumus. Esą prieš dešimtmetį pozityviai į kolumbariumus žiūrėjo 24 proc. apklaustų lietuvių. 2017 m. jų jau buvo 78 proc. „Telšių rajono savivaldybėje kolumbariumų nėra. Artimiausias – už 40 km – Mažeikiuose, – dėstė VšĮ „Regionų vystymo sprendimai“ direktorius. – Daugiausiai laidojimo vietų rajone yra Varnių seniūnijoje. Ten veikia 6 kapinės, kuriose yra per 7 000 vietų. Mažiausiai laidojimo vietų yra Viešvėnų seniūnijoje – veikia vienerios kapinės ir yra 52 vietos.“ Pranešėjo teigimu, santykinai mažai laidojimo vietų yra ir Telšių miesto seniūnijoje – 400. Bet visos jos – rusų ortodoksų kapinėse. Tiek senosiose miesto kapinėse, tiek vadinamosiose naujosiose (esančios prie Džiuginėnų gyvenvietės) nauji laidojimai nėra galimi.
„Tačiau šalia Džiuginėnų esančiose kapinėse yra sklypas, kuris puikiai tinka modernaus 483 nišų kolumbariumo statybai, – kalbėjo A. Dabravolskas. – Jo įrengimui, o taip pat ir kapinių takų, apšvietimo, lietaus nuotekų sistemos, automobilių stovėjimo aikštelės rekonstrukcijoms ir kt., planuojamos investicijos siekia 305 tūkst. Eur.“
VšĮ „Regionų vystymo sprendimai“ pateikė net keletą alternatyvų, kaip minėtą investicinį projektą būtų galima įgyvendinti viešojo ir privataus subjektų partnerystės būdu. Esą vertos dėmesio yra dvi. Pirmoji – kada per du etapus privataus investuotojo lėšomis sutvarkoma visa kapinių infrastruktūra, įrengiamas 483 nišų kolumbariumas: pirmajame etape pastatomos 3 sekcijos – 335 nišos, antrajame – ketvirtoji sekcija su papildomomis 148 nišomis, ir kapinių priežiūra bei teikiamos kolumbariumo paslaugos 15 metų perduodamos vykdyti privačiam subjektui. Antroji alternatyva – kada vienu etapu įrengiamas 483 nišų kolumbariumas, o kapinių priežiūra bei teikiamos kolumbariumo paslaugos 25 metams perduodamos vykdyti privačiam subjektui.
Tačiau kokia nauda privačiam subjektui investuoti beveik 305 tūkst. Eur į kolumbariumo Telšiuose statybą? Esą jis pajamas galėtų generuoti iš mokesčio už parduotas kolumbariumo nišas. Vienos nišos kaina, atsižvelgiant į Lietuvoje esančių kainų vidurkį, būtų 653 Eur. Joje būtų galima talpinti iki 4 urnų su mirusiųjų palaikais. „Pagal mūsų skaičiavimus, pirmaisiais metais užsipildytų 38 nišos ir kasmet jų poreikis didėtų“, – teigė VšĮ „Regionų vystymo sprendimai“ direktorius. – Taip pat privačiam subjektui būtų galimybė papildomas pajamas generuoti panaudojant šalia kapinių esantį nenaudojamą pastatą.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. mokinys Lukas parašė:

    BET NEMANAU KAD JO REIKETU

  2. As parašė:

    Kaip suprantu privatus investuotojas jau yra, reikia tik konkurso salygas jam pritaikyti. Pirma susitaria, paskui bando prastumti.

  3. Birutė parašė:

    Nuo pirmųjų urnų, kurias teko dekoruoti gėlėmis laidotuvėms jau praėjo 25 metai, tuomet tai būdavo tik iš užsienio parvežami palaikai, juos pagarbiai laidojome žemėje, į senąsias šeimos kapavietes. Natūraliai paprastai, nebrangiai, amžinai.Tiesa, apie kolumbariumus jau tuomet kalbėta,pirmieji jau radosi Lietuvoje, žinia apie jo poreikį Telšiuose irgi nenauja ir teisinga ta prasme, kad būtina ieškoti sprendimų didesniam skaičiui palaidojimų senosiose kapinėse (ar vienose, ar kitose). Seniai stebiu kolumbariumų atsiradimą Lietuvoje, kitur Europoje ir darau išvadą, kad daug išmintingiau ieškoti ir rasti vietos urnoms žemėje: pigiau, natūraliau,patikimiau, privačiau, taip skatinant kuo ilgiau, kažkaip „verstis“ senosiomis kapų teritorijomis, neužlaidojant vis didesnių mūsų krašto teritorijų.Dabar vaikštai po mažėjančių mūsų senųjų miestelių naująsias kapines ir vis daugiau apleistų kapų… o naujuose plotuose kvadratuojamos naujos erdvės iš karto užpilamos skalda, kuriami paminklai-televizoriai, akmuo iš Kinijos, statybinių medžiagų parduotuvių asortimentas: graviai, tinkai,šaligatvio plytelės, konstrukcijos.Labai reikia plačios diskusijos iš esmės, kaip toliau tvarkysimės su savo iškreipta, netikusiai komercializuota pasilaidojimo mada. Urna metalinėje ar cementinėje, ar pigaus sprendimo spintoje – nėra pats geidžiamiausias daugelio einančių Anapilin troškimas. Kodėl neapsigalvojus ir vėl nepatraukus atgal po žeme urnoje, urnoje dėl to, kad tos žemės tuomet pakas ir protėvių kapavietėje, o gal vėl naujai pradedamoje apleistojoje. Dabar valstybė mums duota žemės mūsų amžinai ramybei, ar aš noriu šią teisę keisti į mokamą vietą spintoje? Abejoju. Bet iškeliauti norėsiu urnoje…todėl ir pasisakiau ( šypsausi)

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip manote, kiek patarėjų turėtų turėti Telšių rajono savivaldybės meras?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt