Dėl plačiai paplitusio seleno trūkumo gali būti kalta klimato kaita

Parašė:  2017-06-06

Šveicarijos mokslininkų komanda perspėja, kad klimato ir dirvožemio pokyčiai gali būti seleno – žmogaus sveikatai būtino mikroelemento – kiekio sumažėjimo dirvožemyje priežastis. Jų nuomone, šį poveikį ypač turėtų pajusti Europa. Šiame tekste skaitykite apie ataskaitą ir sužinokite, kaip organinio seleno mielės gali padėti išlikti sveikam…
Apskaičiuota, kad vienam milijardui žmonių visame pasaulyje stinga seleno – mikroelemento, kuris yra būtinas žmogaus sveikatai. Šveicarijos mokslininkai įspėja, kad situacija gali dar labiau pablogėti. Savo prielaidas jie grindžia klimato kaitos modeliais, kurie rodo, kaip ateityje klimato ir dirvožemio pokyčiai gali sumažinti seleno kiekį grūdinėse kultūrose.
Dirvožemio mėginių tyrimas
Mokslininkų iš Šveicarijos federalinio vandens mokslų ir technologijų instituto komanda atliko išsamų dirvožemio mėginių, paimtų 1994–2016 metais, tyrimą. Jie norėjo sužinoti, kaip seleno kiekis dirvožemio paviršiniame sluoksnyje keitėsi laikui bėgant. Išlaikydami seleno kiekį dirvožemyje ir atsižvelgdami į 26 kintamus aplinkos veiksnius, mokslininkai sugebėjo išsiaiškinti, kaip seleno kiekis pasikeis iki amžiaus pabaigos.
Labiausiai poveikį pajus Europa
Mokslininkai nustatė, kad seleno trūkumas gali didėti dėl klimato pokyčių, kurie sumažino jo kiekį dirvožemyje. Jų ataskaitoje nurodoma, kad apie 66 proc. pasėlių žemės neteks seleno, ir bandoma numatyti, kuriuos žemės ūkio paskirties plotus Europoje ir kai kuriose Jungtinių Valstijų dalyse tai paveiks labiausiai. Tai dar labiau pablogintų dabartinę situaciją, kai vienas iš septynių žmonių visame pasaulyje negauna pakankamo šios svarbios maistinės medžiagos kiekio.
Trąšų papildymas selenu
Svarbiausia atsakyti į klausimą, kaip mes pasirūpinsime, kad žmonės visame pasaulyje gautų sveikatai reikalingą seleno kiekį. Suomijos vyriausybė pristatė privalomą trąšų papildymo selenu programą devintojo dešimtmečio viduryje, taip siekdama padidinti seleno kiekį grūdinėse kultūrose. Dėl šios strategijos iš tikrųjų sumažėjo seleno trūkumas tarp Suomijos gyventojų. Tačiau esama šio metodo trūkumų. Ne visą seleną, kuris dedamas į trąšas, augalai absorbuoja. Kadangi selenas yra retai pasitaikantis elementas, mokslininkai mano, kad seleno atsargos visame pasaulyje pasibaigs greičiau nei per 40 metų, skaičiuojant jau nuo dabar, tad mums derėtų nutraukti šią strategiją, kad tinkamiau panaudotume šiuos ribotus resursus.
Papildus vartoti būtų naudingiau
Tinkamesnis būdas galėtų būti tabletės su organinio seleno mielėmis – seleno šaltiniu, kurį žmogaus organizmas absorbuoja ir panaudoja geriausiai. Dokumentais galima patvirtinti, kad 88,7 proc. „Pharma Nord“ organinio seleno mielėse („Seleno Precise“) esančio seleno yra absorbuojama ir 74 proc. pasilieka žmogaus organizme. Tai rodo, kad jo biologinis tinkamumas yra geras.
Padeda išlikti sveikiems vyresnio amžiaus žmonėms
Prieš keletą metų Švedijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad „Seleno Precise“ kartu su papildu, pavadintu „Bio-Quinone Q10“, kasdien vartojusiems vyresnio amžiaus žmonėms pavyko išlikti sveikiems lengviau nei tiems, kurie tyrimo metu gavo placebą. Tyrimas („KiSel-10“) buvo publikuotas Tarptautiniame kardiologijos žurnale 2013 metais.
Nuo seleno priklausomi fermentai
Žmogaus organizme yra 25–30 skirtingų nuo seleno priklausomų fermentų, vadinamų seleno baltymais, kurie negali tinkamai funkcionuoti be seleno. Šie seleno baltymai yra atsakingi už tokias organizmo funkcijas kaip:
• imuninė apsauga,
• skydliaukės funkcija (metabolizmas),
• ląstelių apsauga,
• reprodukcija (vaisingumas).
Tam tikras kiekis seleno mums reikalingas kasdien, kad prisotintų šiuos seleno baltymus ir leistų jiems normaliai funkcionuoti. Nuolat diskutuojama, koks tikslus kiekis yra reikalingas, kad pavyktų likti sveikam. Didžioji dalis ekspertų sutinka, kad tai yra apytiksliai 70–100 mikrogramų per dieną, o galbūt ir šiek tiek daugiau.
Daugiau informacijos galite rasti apsilankę adresu www.pharmanord.com.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Šachmatininkų šventė (0)

„Žaibo“ šachmatų klube surengtas turnyras, skirtas Gegužės 1-ajai, Tarptautinei darbo dienai, paminėti. Susirinkusius dalyvius pasveikino ir […]

- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar patenkinti mokinių maitinimu ugdymo įstaigose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt