Antenų gausa ant kamino gyventojams kelia nerimą

Parašė:  2017-08-11

Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją labai susirūpinusi atskubėjo Telšių miesto Lygumų gatvės gyventoja. Moteris stebėjosi, kad iki šiol dar niekas neiškėlė klausimo dėl itin didelės problemos Telšių mieste.
Aurelija SERVIENĖ
Nesijaučia saugūs
Telšiškė gyvena viename iš Lygumų gatvės daugiabučių, visiškai šalia UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ teritorijos. Kiekvieną dieną ji per savo buto langus minėtoje teritorijoje mato stovintį aukštą kaminą. Bet tai – ne problema, bėda esanti visiškai kita: kaminas gausiai apkabinėtas įvairiausiomis antenomis ir kabeliais. Štai kur didžiausias gyventojos skausmas.
„Argi taip galima – miegamasis rajonas, tokia gausybė antenų, ar jas kas patikrina? Ar mes saugūs šalia tokio spinduliavimo? Kiek ten jų gali kabinti? Va ir praėjusią savaitę vėl kažką jungė. Gali būti, kad dėl šių antenų gausos mūsų televizoriuose būna didelių trukdžių“, – piktinosi pašnekovė.
Iki šiol niekam netrukdė
UAB „Telšių šilumos tinklai“ direktorių Jurgį Staševičių ypač nustebino užduotas klausimas apie kamino viršūnėje esančias antenas.
Jo teigimu, daugiau nei 10 metų niekam jos netrukdė ir niekas dėl jų nesiskundė.
Kokią funkciją atlieka šios antenos ir kokiu tikslu jos ten statomos? J. Staševičius tvirtino, kad antenos skirtos tikrai ne jų darbui: „Mes nuomojame vietą ir gauname už tai pinigus. Ten kabo internetinio ir mobiliojo ryšio antenos, kuriomis, beje, naudojasi ir patys aplinkiniai žmonės. Kiek dirbu šiame darbe, nėra buvę, kad kažkam jos sukeltų kokių trukdžių.“ Direktorius informavo, jog ant kamino yra keleto telekomunikacinių bendrovių („Telia“, „Tele2“, „Bitė“, Kli.lt) internetinio ir mobiliojo ryšio antenos.
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją atvykusi moteris domėjosi, ar laikui bėgant antenos bus pašalintos. Tačiau sutarties su bendrovėmis sąlygas J. Staševičius atskleisti atsisakė. Apie poveikį aplinkai direktorius taip pat nekomentavo, esą tai – jau ne jo kompetencija.
Paklaustas, ar praėjusią savaitę buvo kabinama dar viena nauja antena, direktorius šį faktą paneigė.
Anot pašnekovo, bendrovių atstovai nuolat atlieka įvairius antenų patikrinimus, galbūt telšiškė tai ir pastebėjo.
Baimintis tikrai nevertėtų
Apie internetinio ir mobiliojo ryšio antenų poveikį žmogaus sveikatai „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojus informuoja LR sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Uscilas.
Pasak specialisto, visuomenės sveikatos aspektu radiotechniniai objektai gali būti įrengiami, jei jų elektromagnetinė spinduliuotė neviršija ribinių dydžių gyvenamojoje aplinkoje. Ar nebus viršijami elektromagnetinės spinduliuotės ribiniai dydžiai, nustatoma prieš įrengiant radiotechninius objektus ir nuolatos tikrinama juos eksploatuojant.
Dabartiniai moksliniai tyrimai esą rodo, kad nėra jokio aiškaus neigiamo elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai, jei ekspozicija yra mažesnė už dabartiniuose standartuose nustatytus lygius. Europos Komisijos (EK) teigimu, išnagrinėjus naujausius duomenis, nepateikta jokių įtikinamų galutinių įrodymų, kad elektromagnetiniai laukai būtų pavojingi sveikatai.
Atsižvelgiant į tai, kad tam tikruose moksliniuose straipsniuose pateikiama prieštaringa informacija, V. Uscilas mano, kad ateityje turi būti atliekami tolesni moksliniai tyrimai dėl ilgalaikio elektromagnetinių laukų poveikio ir galimos įvairių elektromagnetinės spinduliuotės šaltinių skleidžiamų elektromagnetinių laukų poveikio rizikos sveikatai. Tarptautinės organizacijos (Pasaulio sveikatos organizacija, Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisija, Europos Komisijos mokslinis komitetas SCENIHR) reguliariai apžvelgia elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai mokslinį pagrindą. Nustačius papildomų įtikinamų įrodymų, kad elektromagnetiniai laukai yra pavojingi sveikatai, galės būti peržiūrėti ir atitinkami tarptautiniai elektromagnetinius laukus skleidžiančių gaminių saugos standartai bei rekomendacijos.
V. Uscilas informavo, kad vienoje vietoje įrengiamų antenų skaičius tiesiogiai neribojamas, ribojamas visų antenų skleidžiamos spinduliuotės suminis elektromagnetinio lauko intensyvumas. Mobiliojo ryšio antenos neigiamą poveikį visuomenės sveikatai galėtų kelti tik tuo atveju, jeigu spinduliuotų gerokai intensyvesnę, nei leidžiama, elektromagnetinę spinduliuotę.
Prieš įrengiant mobiliojo ryšio anteną (vadinama radiotechniniu objektu), pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą tvarką būtina su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) suderinti radiotechninio objekto radiotechninės dalies projektą ir elektromagnetinės spinduliuotės stebėsenos planą. Radiotechninio objekto radiotechninės dalies projekte turi būti pateikti elektromagnetinės spinduliuotės parametrų pasiskirstymo skaičiavimai teritorijoje ir erdvėje apie radiotechninį objektą, pagal kuriuos būtų galima nustatyti, kokiu atstumu (ir skirtinguose aukščiuose) nuo radiotechninio objekto yra elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumas, kuris neturi viršyti ribinių dydžių.
„Pagal su NVSC suderintą elektromagnetinės spinduliuotės stebėsenos planą radiotechninio objekto operatorius nustatytu periodiškumu ir nustatytose vietose atlieka elektromagnetinės spinduliuotės matavimus ir jų rezultatus teikia NVSC. NVSC taip pat pagal iš anksto sudarytą planą atlieka radiotechninių objektų periodinę kontrolę. Tad šiuo atveju gyventojams nereikėtų be reikalo nerimauti, nes viskas yra kontroliuojama ir prižiūrima“, – tikino specialistas.
Jeigu žmonėms kiltų daugiau įtarimų, apie tai galima pranešti NVSC el. paštu: info@nvcs.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Klausimas parašė:

    O tai kitam miesto gale tas bokštas sveikatai gerai? Kai statė, ar kas nors atsiklausė žmonių? Ir antenų ten trigubai daugiau. Net jokie specialistai nesidomėjo, nematavo elektromagnetinių bangų. Juk kažkam jis neša pelną.

  2. Benas parašė:

    Gi šilumos tinklai iš to ir teišgyvena. Chi.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar patenkinti mokinių maitinimu ugdymo įstaigose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt