Afrikinis maras toliau graso kiaulių augintojams

Parašė:  2018-06-01

Gegužės 24 d. Telšių rajono savivaldybėje įvyko Ekstremalių situacijų valdymo komisijos narių posėdis dėl afrikinio kiaulių maro. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Telšių VMVT viršininkas Zigmas Nevardauskas ir jo pavaduotojas Ričardas Končius susirinkusiesiems pranešė apie afrikinio kiaulių maro (AKM) situaciją rajone.
Giedra AKAVICKIENĖ
Europos Komisijos sprendimu Telšių rajonas dėl AKM patenka į pirmąją apsaugos zoną. Sprendimas priimtas atsižvelgiant į stipriai plintantį AKM tarp šernų ir nustačius AKM naujus židinius tarp šernų kaimyniniuose rajonuose. Iš viso Lietuvoje nuo 2018 metų pradžios sunaikinti 2219 nugaišę ir ar sumedžioti šernai, rasti 883 vietose (171 sumedžioti ir 2048 gaišę).
Kiekvienas sumedžiotas šernas turės būti ištirtas dėl AKM ir, kol nebus gauti laboratorinių tyrimų rezultatai, tol nebus galima išvežti sumedžioto gyvūno mėsos iš rajono teritorijos. Šiuo laikotarpiu šerniena turi būti saugoma suderintoje su Telšių VMVT vietoje. Taip pat medžiotojai medžioklių metu ir išdorojant sumedžiotus šernus įpareigoti laikytis biologinio saugumo (sumedžiotų žvėrių gabenimas specialiose talpyklose iki transporto priemonės ir pirminio apdorojimo aikštelės, žvėries išdorojimas vengiant gyvūniniais skysčiais ir kitomis medžiagomis užteršti aplinką, tinkamas mėginių paėmimas, supakavimas, pristatymas į teritorinę VMVT, sumedžioto žvėries atliekų pergabenimas į atliekų duobę, sumedžioto žvėries skerdenos ir mėsos laikymas suderintoje su teritorine VMVT vietoje iki tyrimų atlikimo bei darbo vietos, įrangos, priemonių, avalynės plovimas ir dezinfekavimas).
Posėdžio dalyviai buvo supažindinti su AKM klinikiniais ir patologiniais požymiais, per 2017 metus ir per 2018 metus atliktų tyrimų analize, taikomas priemones nustačius AKM šernams bei veiksmus suradus šernų gaišenas.
Dėl Telšių rajono įtraukimo į apsauginę AKM zoną papildomi reikalavimai taikomi ir naminių kiaulių laikytojams. Komerciniuose ūkiuose (Telšių r. yra 4 stambūs kiaulininkystės ūkiai) bus papildomai vertinamas kiaulių sveikatingumas, atliekamas išvežamų kiaulių klinikinis ir laboratorinis tyrimas, prekiauti norintys ūkiai turės atitikti visus biosaugos reikalavimus. Visų kiaulių laikytojų nugaišusios kiaulės turi būti ištirtos dėl užkrečiamųjų ligų.
Vykdant AKM prevenciją VMVT Telšių VMVT inspektoriai ir įgaliotieji veterinarijos gydytojai jau yra patikrinę 80 proc. Telšių rajono kiaulių laikytojų dėl AKM prevencijos priemonių bei biosaugos reikalavimų įgyvendinimo. Kiaulių laikytojai privalo užtikrinti, kad įsivežamos ar išvežamos kiaulės būtų ženklintos, taip pat turėtų veterinarinį pažymėjimą, nedelsiant būtų pranešama apie nugaišusias ar susirgusias kiaules.
Telšių VMVT atsakingi specialistai kovo–balandžio mėnesiais dalyvavo susitikimuose su rajono medžiotojais, kuriems pristatė AKM prevencijos ir kontrolės priemones, taikomos Lietuvos Respublikoje, supažindino su biologinio saugumo priemonių reikalavimais organizuojant ir vykdant medžiokles, mėginių AKM tyrimui paėmimu iš sumedžiotų šernų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Klinger parašė:

    Tai šitą merui gedulas ar kaip

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip manote, kiek patarėjų turėtų turėti Telšių rajono savivaldybės meras?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt